Sokszor jár az agyam, hogy mit hogyan lehetne megcsinálni

Éppen egy éve érkezett a MATRO-ba Bacsi Levente, aki nagyon hamar megtalálta a helyét a cégnél, a közösségben. Levente nagykanizsai, de Szombathelyen járt egyetemre, végül a szerelem hozta Pécsre. A gépészmérnök végzettségű fiatalember az egyetem elvégzése után a barátnője miatt költözött városunkba, és úgy érzi: igazi otthonra talált – Pécsett is és a MATRO-ban is.

– Amikor állást kerestem, előnyös helyzetben voltam, mert tudtam válogatni az ajánlatok közül. Azért esett a választásom a MATRO-ra, mert ez volt a többi között a legérdekesebb munkakör: automatizálási mérnök. Illetve maga a cég is megtetszett, amikor eljöttem az állásinterjúra. Körbevezettek, sokat beszélgettünk, és megragadott az egész atmoszféra. Duális hallgatóként egy nagy multinál dolgoztam egy több mint négyezer fős telephelyen, ezért is volt vonzóbb számomra ez a barátibb, családiasabb közeg.

– Hogy sikerült beilleszkedned?

– Azt gondolom, elég gyorsan, szerencsére olyan természetem van, hogy könnyen tudok kapcsolatot teremteni az emberekkel. Az első hetekben végigjártam a cég szinte összes részlegét, dolgoztam a raktárban, a csomagolóban, a sorozatgyártásban, a Déliben, a vizualistáknál, mindenhol eltöltöttem egy-két-három hetet, és ezek után kerültem a tervezőirodába. Ennek az a nagy előnye, hogy ha nem is mindenkit, de már elég sok kollégát ismerek, így tudom, hogy kihez forduljak, ha valamilyen kérdés felmerül.

– Mesélj egy kicsit a munkádról, mivel foglalkozik az automatizálási mérnök.

– Ez egy tág munkakör, az automatizálás sem egy könnyen definiálható dolog, emiatt a munkánk is elég sokrétű. Alapvetően karbantartással, tervezéssel, javítással foglalkozunk, és szinte bármivel, ami ezekhez kapcsolódik. Hárman alkotjuk ezt a csapatot, és mindhárman mindent szeretünk csinálni, nem riadunk vissza attól, ha szerelni kell valamit és koszos lesz a kezünk. Sőt, kifejezetten jól is esik a változatosság. A javítás és a karbantartás mellett folyamatosan dolgozunk új eszközökön, amiket mi tervezünk: a gépészeti berendezések mellett mechatronikai berendezéseket is létrehozunk, így érteni kell a gépészethez, az elektronikához, az elektromossághoz, a programozáshoz is.

– Miért áll közel hozzád ez a gondolkodós habitus?

– Mindig nagyon szerettem új dolgokról tanulni, rájönni valaminek a működésére, hogy miért úgy működik, ahogy. Ezért is lettem gépészmérnök, mert ez is egy ilyen terület, ami által beláthatok a dolgok mögé. Szeretem rendszerben látni a dolgokat, az automatizált berendezések pedig egy rendszert alkotnak. Jó nézni és megtapasztalni, hogy minden összhangban működik egymással.

– Azt mondják rólad a kollégáid, hogy közvetlen ember vagy, szeretnek veled dolgozni.

– Szerintem alapvetően mindenkivel könnyű kijönni, itt a cégnél nem tapasztaltam hatalmi harcokat vagy nézetkülönbségeket. Mindenkivel megtaláljuk a közös érdeklődési kört, az már egy jó kiindulópont, hogy a műszaki pályáról jöttünk. Alapvetésnek tartom, hogy olyan tisztelettel közelítsek másokhoz, ahogy én is elvárnám, hogy hozzám közelítsenek, ami nekem is jólesne. Sok cégnél lenézik a fizikai dolgozókat, úgy is beszélnek velük… De itt a MATRO-nál nem tapasztaltam ezt, sokkal inkább azt, hogy megbecsülik őket. A tisztelet, a kedvesség az alap, és ha van valami problémám, akkor azt ne másokon vezessem le – szerintem ez a titka a jó munkakapcsolatnak.

– Az új munkahely mellett az új várost is meg kellett szoknod. Hogy sikerült?

– Alapvetően kedvelem a változásokat, és örültem is annak, hogy egy új városban lakhatok. Korábban többször jártam Pécsett, és mindig egy kellemes városnak gondoltam. Vonzó a Mecsek közelsége, mivel nagyon szeretek kirándulni, biciklizni, futni, egyáltalán kint lenni a szabadban – az üzemi közeg után szükségem is van a friss levegőre –, és ez ehhez egy kiváló környezet. Szinte minden hétvégén megyünk valahová kirándulni a barátnőmmel, általában 10–15 km-es túrákat szoktunk csinálni. Rengeteg kulturális program közül válogathatunk, járunk koncertekre, fesztiválokra, moziba, bőséggel akadnak jó éttermek is, sokkal pezsgőbb itt az élet, mint ahol eddig laktam. A szabadidőmben szívesen fotózok is, a portréktól kezdve a természetfotókig, a mindennapi élet dokumentálásáig mindent szeretek megörökíteni. Ugyanígy kis videókat is szoktam csinálni, amelyeket időről időre visszanézünk. Rengeteg minden érdekel, például a barkácsolás, de a főzés is. Sokszor jár az agyam, hogy mit hogyan lehetne megcsinálni. Például kedvelem az ázsiai konyhát, otthon mindenféle leveseket, tésztákat szoktam készíteni. Azért is jó Pécsnek ez a kicsit nemzetközi vonulata – rengeteg külföldi hallgató tanul itt, Ázsiából is –, mert számos olyan bolt található, ahol különleges ázsiai alapanyagokat lehet beszerezni. Ezekből is gyakran főzök.

– Mik a terveid, mit szeretnél csinálni a jövőben?

– Egyelőre nem gondolkodtam a hosszú távú terveimen, jelenleg nagyon jól érzem magamat. Mindenképpen szeretnék továbbtanulni, akár teljesen más irányban is. Érdekel az informatika, azon a területen jó lenne több tudással rendelkezni. Tervezem, hogy a PLC programozással is alaposabban megismerkedem, az Attilával egy robotprogramozási tanfolyamra is beneveztünk. Már elvégeztük az alapszintet, most a haladó kerül sorra. Ez is egy elég érdekes téma szerintem.

Forrás: MATRO MAGAZIN 2025/1.